Blog

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Eğitim İmkanları

Üniversitenin eğitim dili ne?
Resmiyette %30 İngilizce ancak derslerin büyük çoğunluğunda kaynaklar ve sınavlar İngilizcedir, dersler Türkçe anlatılır.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
1 yıl standart İngilizce eğitimi mevcuttur. Hazırlığı geçmek için TOEFL-ITP’den 500 almak ya da TOEFL-IBT’den 61 almak gerekmektedir.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
Çap/yandan imkanı mevcuttur. İkinci ve beşinci eğitim dönemi arasında, ortalamanın 3,30 ve üzeri olması durumunda başvuru yapabilirsiniz. Bölüme gelen başvurular ortalamaya göre sıralanır ve kontenjana bakarak alımlar yapılır. Çapta ikinci anadalın tüm müfredatı alınmak zorundadır ancak yandan öğrencileri sadece bazı dersleri almakla mükelleftir. Çap mezunu kimseler, ikinci anadalın diplomasını da alırken, yandan mezunu kimseler yandan yaptığına dair sertifika alırlar.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Üniversitedeki her bölümden sayısız seçmeli ders alınabilir. Müfredatta zaten alınması gereken zorunlu üniversite seçmeli, fakülte seçmeli ve bölüm seçmeli dersler vardır.

Erasmus/exchange imkanları var mı?
Vardır. Ortalamanıza ve Toefl skoruna bağlı olarak burs da çıkmaktadır.

Okulun burs imkanları neler?
İlk 100, 500, 1000, 2500, 5000 ve 10000 için farklı miktarlarda aylık burs ödemesi yapılır. İlk 100 için 2500 TL ile ilk 10000 için 5000TL arasında sıralamaya göre ödemeler farklılaşır. Ayrıca ilk 10000’deki öğrencilere ücretsiz yurt tahsis edilir.

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler? Yurtlarda kimler kalabilir?
İlk 10000’deki öğrencilere ücretsiz yurt tahsis edilir, diğer öğrenciler okuldaki bursları yüzdesinde yurtta da indirim kazanırlar. Yurttaki odalar 2 kişiliktir ve haftada iki kez temizlenmektedir.

Üniversitenin yemekhane, kantin, kafeterya vb. hizmetleri neler?
Okulda 2 adet, yabancı diller binasında (TDB) 1 adet ve yurtta 1 adet yemek yiyebileceğimiz yer bulunmaktadır. Ana bina da Starbucks ve Caffe Mio ve kantinler bulunmaktadır. YDB ve yurtlarda da kafeterya ve kantin mevcuttur.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
Üniversitenin sadece bir tane kampüsü mevcuttur. Ana bina Millet Kütüphanesine 5 dakika yürüme mesafesindedir. Armada AVM’ye yine 15-20 dakika yürüme mesafesindedir.

Kampüs(ler) içinde kütüphane/spor tesisleri/mescit mevcut mu?
Okula ait tam olimpik yüzme havuzu ve diğer ıslak alanları olan spor salonu vardır. Ayrıca basketbol sahası ve halı saha da mevcuttur. Okulun içinde kütüphane vardır. Okul binasında mescit ve okul sınırları içinde camii vardır.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
Dolmuş ve otobüs, okulun önünden geçmektedir. Metro 20 dakika yürüme mesafesindedir. Ayrıca günün çeşitli saatlerinde Ankara’nın büyük bir bölgesine okulun servisleri gitmektedir.

Sosyal Hayat

Üniversitenin kulüp olanakları neler?
Okulda güncel olarak 77 adet topluluk bulunmaktadır. Ayrıca başvuru halinde yeni kulüp kurma hakkımız vardır.

Birden fazla kulüpte aktif olarak rol almak mümkün mü?
Evet, sayısız kulüpte aktif üye olabilirsiniz.