SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Tercih ve Ötesi nedir, ne tür faaliyetler yapar ve muhatap kitlesi kimlerdir?

Akademik yolculuğunun henüz başında olan gençlerin, bu yola doğru tercihlerle çıktıklarında hem kendilerine hem de insanlığa çok büyük katkılar sağlayabileceğine inanıyoruz. Yanlış tercihlerle bu yola adım atmaları durumunda ise oluşabilecek her türlü potansiyel kaybının farkında ve o potansiyellerin peşinde olan bir grup gönüllüyüz. Amacımız, bu yolculuğun hem başlangıcında hem de devamında gençlerin verim alabilecekleri, değer üretebilecekleri işaretleri bulmalarında yardımcı olmak ve onlara yol arkadaşlığı yapmak.

Bu amaç doğrultusunda alan, meslek ve okul tercihi yapacak olan öğrencileri, tüm bu tercih süreçlerinde benzer yollardan geçmiş olan ve onlara yardımcı olmak isteyen kişilerle bilgi ve tecrübelerini aktarmaları için buluşturuyoruz. Tercihleri sonrasında da kampüs hayatı, barınma, entelektüel gelişim, akademik hayat, sosyal çevre, kültür-sanat aktiviteleri gibi ihtiyaçlarına cevap olabilecek programlar düzenliyoruz yahut var olan programlardan haberdar ediyoruz. Böylece birçok üniversite ve bölümden öğrencinin yer aldığı geniş bir ilişkiler ağı oluşturmayı  hedefliyoruz.

Tercih ve Ötesi olarak, ulaşacağımız her gencin ülkesinde ve dünyada kendisi için ayrılmış biricik yeri bulabilmesi, aynı zamanda birbiriyle yan yana ve yakın temasta kalabilmesi için çalışıyoruz.

Tercih ve Ötesi hangi illerde hizmet vermektedir?

Tercih ve Ötesi Covid-19 pandemi döneminde çalışmalarını (webinarlar, konferanslar, sempozyumlar, söyleşiler bölüm videoları, mentör-mentee eşleşmesi vb.) online platformlarda sürdürmektedir. Bunun dışında Türkiye’nin farklı il ve üniversitelerinden mentör ve menteelerimiz ile her yıl genişleyen bir aileyiz.

Tercih ve Ötesi Derneğine herkes üye olabilir mi?

Evet, çalışmalarımızdan öncelikli olarak haberdar olmak isterseniz ve yalnızca üyelere özel düzenlenecek etkinliklere katılmak isterseniz derneğimize üye olabilirsiniz.

Mentör kime denir?

Mentör; deneyim ve bilgisi aracılığıyla tercih dönemindeki öğrenciye yardımcı olacak ve yol arkadaşlığı yapacak olan kişidir.

Mentee kime denir?

Mentee; tercih döneminde ve sonrasında ihtiyaç duyduğu yardımı mentörler aracılığıyla alacak ve bu süreçleri mentörünün tecrübeleri ve desteği ile birlikte yürütecek olan arkadaşlarımızdır.

Mentör-Mentee Eşleşmesi nedir? Nasıl başvuru yapabilirim?

Mentor ve Mentee Eşleşmesi; meslek, bölüm, üniversite tercih süreçlerinde olan menteelerle, onların sorularını cevaplayabilecek olan, onlara gerekli ilgiyi ve takibi tecrübeleri ışığında sağlayabilecek olan mentörleri bir araya getiren çalışmamızdır.

Bu programa dahil olmak için başvurunuzu sitemizde yer alan “Mentör Başvuru” ve “Mentee Başvuru” butonlarından gerçekleştirebilirsiniz.

Tercih ve Ötesi Derneğinde herkes mentör olabilir mi?

Derneğimize lisans ve lisans üstü eğitim düzeylerinde olan herkes gönüllü mentörlük formunu doldurarak başvuruda bulunabilir. Daha sonra yapılan başvurular ilgili ekibimiz tarafından form bilgileri ve yapılan mülakat ile birlikte değerlendirilir ve karara bağlanır. Başvuruların sonucu mail yoluyla kişilere duyurulur.

Tercih ve Ötesi Derneğinde herkes mentee olabilir mi?

Evet, Tercih ve Ötesi Derneğine herkes mentelik başvurusunda bulunabilir. Daha sonra başvurularınız ilgili ekipler tarafından değerlendirilir ve uygun mentör sağlandığı takdirde size mail yoluyla geri dönüş sağlanır.

Mentör-mentee görüşmeleri nasıl gerçekleşiyor?

Mentör-Mentee görüşmeleri eşleşme sağlandıktan sonra kendi aralarında kararlaştırdıkları şekilde ve platformda istenilen sıklıkla gerçekleşebilir. Yalnızca tercih döneminin yakınlığı, muhtemel değişiklikler ve farklı durumlar dahilinde derneğimiz asgari görüşme aralığı öneri ve hatırlatmasında bulunabilir. 

Mentör-Mentee Eşleşmesi Programı ücretli mi?

Hayır, Mentör-Mentee Eşleşmesi için derneğimiz menteelerden hiçbir ücret talep etmemektedir. Derneğimiz tarafından sağlanan eşleşme sonrası mentörlerin gönüllü olarak sürdürmesi temeline dayanır.

Tercih ve Ötesi Derneği bugüne kadar ne gibi etkinlikler yaptı?

Yapmış olduğumuz etkinlikleri incelemek için etkinlik etkinlik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Derneğin herhangi bir kurum veya kuruluşla bağı var mı?

Hayır, derneğimiz hiçbir kuruma veya kuruluşa bağlı değildir.