Blog

Koç Üniversitesi

Eğitim İmkanları

Üniversitenin eğitim dili nedir?
Koç Üniversitesi’nin eğitim dili %100 ingilizcedir.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
Her yıl KOÇ üniversitesini kazanıp gelmiş olan her bir öğrenci için hazırlık imkanı sunulmaktadır. Hazırlığı geçmek için Üniversitesinin kendi hazırlık atlama sınavı olan KUEPE’den 60/100 almak gerekmektedir. Toefl, YDS, PTE gibi sınavlar da belirli bir oranda başarı ile hazırlık dönemini geçmek adına kabul edilmektedir.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
Koç Üniversitesinde hem çap hem de yandal imkanı mevcuttur.
Anadal Programına 2. Sınıfın ilk döneminden 4. Sınıfın ilk dönemine kadar başvurula bilinir. Başvuru şartları arasında genel not ortalamalasının 4.00 üzerinden en az 2.72 olması beklenmektedir. Belirlenen diğer şartların yanı sıra çift anadal yapmak isteyen öğrencinin kayıt olduğu yıldaki ilgili programın Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen başarı sıralaması şartını sağlamış olması gerekir. Yandal programı için ise öğrencinin yandal programı çerçevesinde aldığı derslerin ortalamasının en az 2.29/4.00 olması beklenmektedir.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Koç Üniversite’sinde seçmeli ders seçenekleri çok fazladır. Herhangi bir bölümden dersin önkoşul dersi olmadığı sürece ders alınabilir. Bu konuda okul öğrenciye merak ettiği, ilgisi olduğu her alanı tanıma-öğrenme imkanı sunar. Önkoşul dersi sağlanmamış olması durumunda ise dersi alabilmek için hoca onayı almak çoğu zaman dersi almak için yeterli olabilir.

Erasmus/exchange imkanları var mı?
Okulumuzun her sene erasmus ve exchange için ciddi çalışmaları vardır. Devletten sağladığı hibe ile de öğrencilerin her zaman yanındadır.

Okulun burs imkanları neler?
Okulumuzda hem üniversite sınavı ile burs hem de Anadolu Bursiyerliği Programı kapsamında burs vardır. Onun haricinde ihtiyaç halinde yurt, kitap ve harçlık bursları da mevcuttur. Anadolu Bursiyerliği programı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz link buradadır. https://anadolubursiyerleri.ku.edu.tr/

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler? Yurtlarda kimler kalabilir?
Ana ve batı olmak üzere 2 yurdu olan Koç Üniversitesi her bir öğrencisine yurt imkanı sunmaktadır. Ana yurt kampüsün içindedir. Batı yurdu ise kampüsten 3km uzaklıktadır. Hafta içi sürekli, hafta sonu belirli saatlerde shuttle hizmeti mevcuttur.

Üniversitenin yemekhane, kantin, kafeterya vb. hizmetleri neler?
Koç üniversitesinde yemek hizmetleri için merkez Öğrenci Merkezidir. İçinde yemekhane, kahvehane, çeşitli ev yemekleri yapan kafeler, tatlı ve kahve hizmeti veren kafeler ve market mevcuttur. Ayrıca okulun içinde kuaför, kuru temizleme hizmetleri de bulunmaktadır.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
Koç Üniversitesinin Rumelifeneri, İstinye ve Topkapı’daki hastane olmak üzere 3 kampüsü vardır. Ana ve en büyük kampüsümüz Sarıyer Rumelifenerinde yer alır.

Kampüs(ler) içinde kütüphane/spor tesisleri/mescit mevcut mu?
Kampüs içinde 4 katlı dev bir kütüphane ve sayısız kitap edinme olanağı mevcuttur. 3 katlı bir spor kompleksi, buz pisti, tenis kortları, açık ve kapalı yüzme havuzu, futbol ve Amerikan futbolu sahaları vardır. Batı yurdunun içinde de ayrı bir spor komplesi vardır. Okulumuzda 2 adet mescid bulunmaktadır. Mescidlerden biri diğerine göre nispeten daha büyük şadırvanını içinde barındıran ve Cuma namazlarının kılındığı yer iken diğer mescid kampüsler arasında daha merkezde ayrıca tuvalet+şadırvan imkanına yakın bir noktadadır.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
Okulun içinde minibüs, otobüs ve shuttle ile her türlü ulaşım olanağı mevcuttur. Okul trafiği genel olarak Hacıosman metro-Koç Üniversitesi arasında işlemektedir. Bu yolculuk yaklaşık 25 dk sürmektedir.

Sosyal Hayat

Üniversitenin kulüp olanakları neler?
Okulumuzda 88 farklı aktif üniversite kulübü vardır. Bunlar spor, sanat ve düşünce kulüpleri olarak aklınıza gelen birçok konuda mevcuttur. Ayrıca kulüp yolunda henüz topluluk aşamasında bulunan çok çeşitli gruplar okul bünyesinde yer almaktadır. Tüm kulüp ve topluluklara linkten ulaşabilirsiniz.
https://studentguide.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2020/09/Koc-University-Student-Clubs-Contact-Infov2-1.pdf

Birden fazla kulüpte aktif olarak rol almak mümkün mü?
Koç üniversitesi öğrencileri istedikleri kadar kulüpte özgürce rol alabilirler, fakat gerçekte derslerin ağırlığı ile birlikte ilerleyen yıllarda daha çok bir veya iki kulüp özelinde çalışmalara devam ediliyor.