Blog

İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi

Eğitim İmkanları

Üniversitenin eğitim dili ne?
Tıp fakültesinde hem Türkçe hem İngilizce iki farklı bölüm var. İngilizce bölümü 2017-2018 eğitim yılından itibaren %100 İngilizce olarak Türkçe tıp müfredatına paralel olarak ilerlemektedir.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
Evet, İngilizce tıp bölümünde hazırlık mevcut. Sene başında yapılan sınava göre bölüme geçme/hazırlık okuma durumu ve seviye belirleniyor. Daha sonra vize-final şeklinde sınavlar oluyor. 1.dönemin sonunda tekrar bir muafiyet sınavı oluyor. Sınavlar yazma, okuma ve konuşma şeklinde 3 kısımdan oluşuyor. Geçme notu 60. 1.dönem geçilemezse 2.dönem sonunda tekrar sınav oluyor. Bu sınav da geçilemezse diğer senenin eylül ayında tekrar muafiyet sınavı oluyor.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
Tıp fakültesinde çap ve yandal imkanı mevcut değil.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Tıp fakültesi için farklı fakültelerden seçmeli ders almak mümkün değil. Buna rağmen fakültenin sunduğu sosyal/bilimsel/kültürel alanlarda kendinizi geliştirebileceğiniz seçmeli dersler var. 1.sınıfta her dönem için ikişer diğer sınıflarda her dönem birer olmak üzere ders seçiliyor. Bölümle ilgili dersler olduğu gibi başka alanlarda da birçok seçmeli seçeneği mevcut.

Erasmus/exchange imkanları var mı?
Öğrencilerimize bireysel olarak yurt dışında farklı üniversitelerde staj yapma imkanı sağlanırken, Erasmus Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde birçok üniversitede derslerinin bir veya iki dönemini yurt dışında alma imkanı da sunulmuştur. Aynı zamanda Mevlana Öğrenci Değişim programı ile tüm dünyaya açılırken Farabi Öğrenci Değişim Programı ile de Türkiye’deki tüm tıp fakültelerine gitme hakkı verilmiştir. TURKMSIC değişim programları, fakültemizin ikili özel anlaşmaları ve yine fakültemizin M8 Alliance üyeliği ( Fakültemiz belki de Dünya’nın en büyük çaplı ve saygın akademik sağlık kuruluşu olan M8 Alliance‘ın dünyadaki 25 daimi üyesinden birisidir ve bu özelliğiyle ülkemizde tektir. Bu ayrıcalıkla fakültemiz öğrenci, mezun, asistan, öğretim üyeleri ve mensupları partnerlerle yapılan ortak çalışmalar kapsamında yurtdışında yapılan eğitim, staj, kongre, değişim vb. programlara katılabilmektedir.) sayesinde de ayrıca öğrencilerimiz yurtdışına çıkabilmek adına başka hiçbir yerde bulunmayan birçok ayrıcalığa sahiptirler.
İstanbul Üniversitesi bünyesinde; Erasmus+,Farabi, Mevlana,Erich Frank Gesellschaft değişim programları bulunmaktadır.

Okulun burs imkanları neler?
Üniversite Yönetim Kurulunca belirlenen ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sıralamasında ilk 200’e girerek İstanbul Üniversitesini tercih eden öğrencilere aylık burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca eğitim süresince üniversite yemekhanelerinden ücretsiz yararlanma ve üniversite yurdunda ücretsiz konaklama olanağı sunuluyor.
Her yıl Kredi Yurtlar Kurumu dışında üniversitemizden çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yaklaşık 9 bin öğrencimize burs olanakları sağlanmaktadır.Ve yaklaşık 1200 öğrencimiz yarı zamanlı olarak üniversitemizin çeşitli birimlerinde sosyal güvence altına alınarak çalışmaktadır.

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler? Yurtlarda kimler kalabilir?
Kız öğrenciler için üniversite bünyesinde yer alan Dr. Safiye Ali Kız Öğrenci Yurdu fakülteyle aynı cadde üzerinde yer almakta olup okula yürüme mesafesindedir. Fakülte öğrencilerinin yararlanabildiği bu yurtta, YKS Sınavında ilk 500’e girerek kayıt hakkı kazanan öğrenciler 6 yıl boyunca yemek ve konaklama hizmetlerinden ücretsiz olarak yaralanabilmekteler.
Erkek öğrenciler için ise Şehit Ömer Halisdemir Erkek Öğrenci Yurdu fakülteyle aynı cadde üzerinde yer almakta olup okula yürüme mesafesindedir. Fakülte öğrencilerinin yararlanabildiği bu yurtta YKS Sınavında ilk 500’e girerek kayıt hakkı kazanan öğrenciler 6 yıl boyunca yemek ve konaklama hizmetlerinden ücretsiz olarak yaralanabilmektedirler.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
Üniversite Beyazıt-Merkez-Vezneciler-Vefa-Süleymaniye, Laleli, Horhor, Avcılar, Çapa, Kadıköy olmak üzere 10 farklı yerleşkede faaliyetlerine devam etmektedir. Şuan Hasdal’da 1200 yataklı hastane, tıp fakültesinin belli bölümleri ve farklı birçok fakültenin içinde bulunduğu 1 milyon metrekarelik yeni bir kampüs inşa edilmektedir.Genel olarak merkez kampüs ve tıp fakültesinin bulunduğu Çapa kampüsü Fatih’in kalbindedir. Bu sebeple kampüs çevresinde her imkan bulunmaktadır. Hasdal kampüsü inşa edilince, oranın çevresinde de sosyal bir alan oluşacaktır.

Kampüs içinde kütüphane/spor tesisleri/mescit mevcut mu?
İstanbul’da gerçekleşen depremlerden sonra Çapa kampüsünde yemekhane ve mescitlerde yenilenmeye gidildi. Kampüse yemekhane, kütüphane ve mescit içeren yeni bir öğrenci merkezi yapılıyor. Şu anda da geçici bir yemekhane var ve hastane içindeki mescitler öğrenci kullanımına da açık.
İnşa edilen Hasdal kampüsü planında ise kütüphane, spor tesisleri, kongre merkezi ve cami bulunmaktadır.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
Çapa kampüsünün hemen önünden tramvay hattı, alt çıkışından 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde Aksaray Metro İstasyonu bulunmaktadır. Tramvayla 4 durak ve 5-10 dakikalık yürüme mesafesi ile ya da Aksaray metro istasyonundan bir durak sonra aktarma yaparak Marmaray Yenikapı istasyonuna ulaşılabilmektedir.

Sosyal Hayat

Üniversitenin kulüp olanakları neler?
Fakültemizde 45 kulüp faaliyet göstermektedir. Her alanda etkinlik yapan kulüpler mevcuttur (sosyal yardımlaşma, spor,sanat vb. alanlarda) Sosyal Sorumluluk Kulübü, Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü gibi birçok fakültede yer alan köklü kulüplerimiz bulunmaktadır.

Birden fazla kulüpte aktif olarak rol almak mümkün mü?
Evet, istediğiniz kadar kulüpte aktif rol alabilirsiniz.