Blog

İstanbul Teknik Üniversitesi

Eğitim İmkanları

Üniversitenin eğitim dili ne?
İstanbul Teknik Üniversitesi tamamen Türkçe eğitim veren bir üniversite değildir. %30 ya da %100 İngilizce dil seçenekleri ile eğitim verir.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
Hazırlık İstanbul Teknik Üniversitesinde zorunludur. Temel ya da düşük seviye İngilizce bilgisine sahip olanlar için hazırlığı geçmek için biraz çalışmak gerekmektedir. Hazırlığı genel olarak geçmek için İTÜ Proficiency sınav çıkmışları ile beraber gramerle bilgisine orta düzeyde hakim olmak yeterlidir. Orta ve üst seviyedeki insanlar için İngilizcelerine güveniyorlarsa hazırlık geçme sınavına sene başında girip sınavı geçmeleri durumunda lisans hayatlarına başlayabilme olanakları mevcuttur.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
İTÜ öğrencilerine 1. ve 3.sınıfta çap,yandal ve yatay geçiş başvuru hakkını tanır. Yatay geçiş için 1. Sınıfa ait tüm derslerin tamamlanma ve minimum 2.5 ortalamaya sahip olma koşulunu ister. ÇAP programı için ise başvuru sırasında ağırlıklı genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması ve kendi lisans bölümündeki başarı sıralaması itibarı ile en üst % 20’de bulunması gerekir. Yandal da minimum 2.5 ortalamaya sahip olma şartı aranır.
Fakat genel olarak İTÜ de çap,yandal ve yatay geçişten bahsetmek gerekirse rekabet çok fazla olduğundan çok yüksek ortalama yapılsa dahi sizden çok daha yüksek ortalamaları öğrencilerin başvurması dolayısıyla o sene çap,yandal ya da yatay geçişe hak kazanamayabilirsiniz. Her sene bu programlara olan ilgi değişebilir ve giriş not ortalamaları da değişkenlik gösterebilir. Bu sebeptendir ki İTÜ’ye başlarken yatay geçiş, çap gibi planları olan insanlar bu süreci iyi ve dikkatli şekilde takip edip çap ya da diğer programlara başvuru listelerini her türlü oluşabilecek duruma göre ayarlamalılardır.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Seçmeli ders açısından oldukça zengin bir kataloğa sahip olan İTÜ öğrencisine lisans hayatı boyunca 1 adet sanat dersi ve 2 adet ITB ( toplum bilimleri dersi ) zorunlu kılar. Sanat derslerinde seramik yapımında fotoğrafçılığa , kazı gravürden tiyatroya birçok seçenek mevcuttur ve bu derslerin tamamı uygulamalı ve interaktif geçer. Toplum Bilimleri dersinde de Fransızca, İtalyanca, Japonca gibi birçok dil imkanı varken tarih, hukuk, felsefe gibi sosyal bilim derslerinin birçok alt kolları sunulmaktadır. Bu tüm saydıklarım öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak tüm İTÜ öğrencilerine açıktır. Zorunlu derslerini tamamlayan öğrenciler istedikleri kadar da bu derslere lisans hayatları boyunca kayıt olabilmektedirler.

Erasmus/exchange imkanları var mı?
İTÜ köklü ve saygın bir okul olduğundan Avrupa’daki birçok okulla erasmus için anlaşması mevcuttur. Öğrencinin İTÜ Proficiency sınav notu ve not ortalaması ile başvurusu istenmektedir. Bu konuda İTÜ de erasmus yapmak isteyen öğrencinin kolaylıkla bu imkandan yararlanabileceği söylenebilir.

Okulun burs imkanları neler?
İTÜ devlet okulu olduğundan herhangi bir ücret öğrenciden talep etmemektedir. Lisans hayatı sürecinde eğitim hayatı için destek almak isteyen öğrenciler için ise İTÜ öğrencisi adına çoğu anlaşmalı olduğu şirkete/vakıfa öğrencinin talebi doğrultusunda başvuru yapmaktadır. Her senenin güz döneminin başlarında bu burs başvuru formları isteyen öğrenciler tarafından doldurulur.

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler? Yurtlarda kimler kalabilir?
Son zamanlarda artan kontenjanlar sebebiyle yurt olanaklarında daralmalar mevcuttur. İTÜ de yurt sayısı oldukça fazla fakat ona oranla öğrenci sayısı daha fazla olduğundan sadece İstanbul dışında ikamet eden öğrenciler için yurt başvurularını kabul etmektedir. İstanbul dışından gelen öğrencisi eğer ilk aşamada yurtlara yerleşemeyebilir fakat ileriki dönemlerde bu öğrenciye yurt imkanı sağlanabilmektedir.
Üniversitenin yemekhane, kantin, kafeterya vb. hizmetleri neler?
Üniversite birden çok kampüse sahip olduğundan her kampüs için bu durum farklı olsa da her kampüsünde yemekhane ve her fakültede de kantin bulunmaktadır. Bunlara ek olarak da kampüslerde genelde öğrenciler için özel yemek işletmeleri de bulunmaktadır.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
5 farklı yerleşkeye sahip olan İstanbul Teknik Üniversitesi hazırlık okuyan öğrenciler için Maçka yerleşkesini kullanmaktadır aynı zamanda işletme, endüstri mühendisliği ve ekonomi bölümü de bulunmaktadır. Beşiktaşın merkezinde bulunan bu kampüs tarihi ve kültürel yapısı zengin olan İstanbul’u keşfetmek için oldukça iyi bir konumdadır.
Gümüşsuyu yerleşkesi ve Taşkışla yerleşkeleri yine aynı semtte bulunmakta ve tüm olanaklara bu kampüsler de sahiptir.
Tuzla kampüsü denizcilik okuyan öğrenciler için çok ayrı bir konumda inşaa edilmiş ve eğitime hala da orada devam etmektedir. Bu kampüsün de olanakları yine aynı şekilde öğrencinin içeride tüm ihtiyaçlarını giderecek şekildedir.
Ayazağa yerleşkesine gelindiğinden İTÜ’nün en büyük olan merkez kampüsüdür. Spor salonundan yüzme havuzuna, geniş çalışma alanlarından 7/24 açık olan kütüphanesine kadar her şey bu ana kampüste mevcuttur. İçeride sosyalleşme ve yemek alanları mevcuttur. Spora dair her alan yine bu kampüste öğrenciye sağlanmaktadır. Tüm İTÜ öğrencileri farklı kampüste okusalar dahi buradaki imkanların tamamından yararlanabilmektedir.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
Ayazağa,Taşkışla, Gümüşsuyu ve Maçka gibi kampüslere ulaşım metro, otobüs gibi araçlarla oldukça kolay sağlanabilmektedir. Kendi kampüsleri arasında ring servisi bulunmayan İTÜ , Ayazağa yerleşkesi içinde ring hizmetini sunmaktadır. Tuzla kampüsü için ise ulaşım diğerlerine nazaran daha zorlu bir şekilde olsa da ulaşım birçok aktarma ile şehir içinden sağlanmaktadır. Ve ana kampüs ve Gümüşsuyu kampüsünde camiiye sahip olan İTÜ her kampüsün her fakültesinde de mescitlere sahiptir.

Sosyal Hayat

Kulüp çeşitliliği ve aktivite açısından oldukça zengin olan İTÜ öğrencilere birden fazla kulüplere istediği şekilde katılma imkânı sunmaktadır. İsteyen öğrenciler kendi kulüplerini kurabilir ve öğrencilik hayatına bu şekilde de devam edebilir. Hemen hemen her öğrencinin hobileri doğrultusunda katılım sağlayabileceği kulüpler mevcuttur.