Blog

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

Eğitim İmkanları

Üniversite’nin eğitim dili ne?
Üniversitenin eğitim dili Türkçe, İngilizce ve Arapça olan lisans programları mevcut.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
Lisans programlarının zorunlu hazırlık sınıflarındaki dil eğitiminin yanı sıra öğretim dili Türkçe olan bölümlerdeki öğrencilere de isteğe bağlı hazırlık okuma imkanı sunuluyor. Yabancı dil hazırlık programında Avrupa Birliği Ortak Çerçeve Programına uyumlu beş farklı seviyeden oluşan modüler sistem uygulanmakta. Modüllerde devam zorunluluğu %85’tir. Her modülde en az dört kısa sınav ve bir modül sonu sınavı yapılmaktadır. Modül sonu başarı notu 70 ve üstünde olan öğrenciler o modülü başarıyla tamamlamış olur ve bir üst modüle geçer. B2 (Vantage) modülünü başarı ile tamamlayan öğrenciler yabancı dil hazırlık sınıfını başarı ile tamamlamış sayılır ve kayıt yaptırdıkları lisans diploma programına devam etmeye hak kazanır. Talep eden öğrenciler ileri seviyede dil eğitimine, seçmeli dil dersleri alarak devam edebilirler.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
Üniversite öğrencileri, çift anadal ve yandal programlarının kabul şartlarını sağladıkları takdirde, kontenjan dahilinde üniversitenin bir başka lisans programında normal öğrenim ve ilave bir yıl süresince ücretsiz olarak çift anadal ve yandal yapabilirler. Başvuru anında anadal programındaki ağırlıklı genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 olan ve anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler Çift Anadal Programına başvurabilir. Anadal programındaki genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 olan ancak anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde yer almayan öğrencilerden Çift Anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da Çift Anadal Programına başvurabilir. Yandal içinse öğrencinin anadal programındaki genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 65 (2,50) olması gerekir. Öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar anadal programının öğretim planında gösterilen tüm dersleri almış ve başarmış olması gerekir. Gerekli şartları sağlayan öğrencilerden çift anadal (ÇAP) yapmak isteyenler, anadal programlarının en erken üçüncü en geç beşinci yarıyıl başında, yandal yapmak isteyenler ise en erken üçüncü en geç altıncı yarıyıl başında bu programlara başvurabilmektedir. Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için anadal programında alınan ve çift anadal programında eşdeğer sayılan dersler ile çift anadal programında alınan ve başarılan derslerin AKTS toplamı en az 240 olmalıdır. Bu nedenle, öğrencinin anadal programında almış ve eşdeğerliliği kabul edilmiş dersleri haricinde, çift anadal programının öğretim planındaki tüm dersleri alıp başarması gerekir.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Üniversitenin seçmeli ders olanakları epeyce geniş. Seçmeli dersler bölüm seçmeli, İZÜ ortak seçmeli dil seçmeli olmak üzere üç farklı gruptan oluşuyor. İZÜ 25 farklı ortak seçmeli ve her seviyede dil seçmeli dersler, öğrencilere alanından farklı ders alabilme imkanı sunuyor.

Erasmus/Exchange imkanları var mı?
Evet. Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği öğrencilerin, öğreniminin bir bölümünü kurumlararası anlaşma ile ortak olunan Erasmus+ Program Ülkelerindeki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. Erasmus+ Program Ülkeleri: Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, İrlanda, İsveç, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya, Yunanistan, Almanya, İspanya, Letonya, Makedonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya. Gidilen ülkelere göre sağlanan hibe miktarları değişiyor. Üniversitenin Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden, daha çok katılımcının yararlanabilmesi için hibelendirilecek faaliyet süresi 1 akademik semester olarak sınırlandırılmıştır. Faaliyet süresinin kesintisiz gerçekleştirilmesi gerekir.
Erasmus+ Staj Hareketliliği ise, öğrencilerin Erasmus+ Program Ülkelerinde yer alan bir işletmede staj yapmasına olanak sağlıyor. Erasmus+ Program Ülkeleri: Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, İrlanda, İsveç, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya, Yunanistan, Almanya, İspanya, Letonya, Makedonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Sırbistan, Slovenya.

Okulun burs imkanları neler?

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler?

Kız ve erkek öğrencilere hizmet veren İZU öğrenci konukevleri 580 öğrenci kapasitelidir.
Konukevleri binalarında bulunan öğrenci odaları 1-3 ve 4 kişiliktir. Bunun dışında konukevlerinde 2’şer öğrenci kapasiteli engelli odaları yer almaktadır. Konukevlerinde yer alan kafeterya, çamaşırhane, ütü odaları, dinlenme odaları, çalışma odaları, konferans salonları, çizim odaları, mescit öğrencilerin ortak kullanımına açıktır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlar 24 saat kesintisiz sıcak su sağlanmaktadır. Ayrıca binalarda öğrencilerin kullanımı için kablosuz internet erişimi ve içme suyu sebilleri bulunmaktadır. Yıl içinde öğrenciler için kültürel geziler, atölyeler, seminerler, konferanslar ve sosyal faaliyetler planlanmaktadır. Konukevleri, üniversite kayıt işlemlerini tamamlamamış ya da daha önce çeşitli nedenlerle “Kurumdan Çıkarma” alarak Konukevlerinden çıkarılmış öğrenciler Konukevlerinde kalamazlar. Konukevleri yerleştirmeleri öğrencilerle yapılacak mülakat neticesinde aşağıdaki öncelik sıralaması dikkate alınarak yapılmaktadır:
Tam Burslu öğrenciler (Konukevleri bursuna sahip olanlar)
Engelli Öğrenciler
Yurt dışı ikametli öğrenciler
Şehir dışı ikametli öğrenciler
Şehir içi ikametli öğrenciler
Şehir içi ikametli öğrencilerin yerleştirmelerinde İstanbul ilçelerinin kampüse ortalama uzaklıkları dikkate alınarak oluşturulmuş üç farklı bölge uygulaması söz konusudur.

Üniversitenin yemekhane, kantin, kafeterya vb. hizmetleri neler?
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde gıda hizmetleri, özel bir yemek firması tarafından veriliyor. Yemekler çoktan seçmeli menü üzerinden, self servis usulüne göre sunuluyor. İZÜ Yemekhane, haftanın 7 günü, saat 11:00 ile 15:00 ve 17:30 ile 20:45 arasında hizmet vermektedir. Kampüste muhtelif kantin ve kafeteryalar bulunuyor. Ayrıca Üniversitenin Halkalı Kampüsünde bulunan kırtasiye tarafından öğrencilere fotokopi, print out, renkli baskı, kitap ve çeşitli kırtasiye malzemeleri başta olmak üzere satış hizmeti veriliyor.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
Üniversitenin Altunizade ve Halkalı yerleşkesi olmak üzere 2 farklı kampüsü bulunmakta. İslami İlimler fakültesinin tüm programları Altunizade Kampüsü’nde, diğer fakülteler ve yüksekokul Halkalı Kampüsünde eğitim-öğretim vermektedir. Kampüs içerisinde kültür-sanat etkinliklerinin düzenlenebileceği konferans ve seminer salonları yer alıyor.

Kampüs(ler) içinde kütüphane/spor tesisleri/mescid mevcut mu?
Her kampüste, sınav dönemlerine özel 7/24 açık kütüphaneler bulunmakta. Ayrıca kampüs içerisindeki her binada abdesthane ve mescid mevcut. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü’nde öğrencilerin istifade edebileceği çok sayıda açık ve kapalı spor tesisleri de bulunuyor. Futbol Stadyumu, Kapalı Spor Salonu, Golf Sahası, Tenis Kortu, ayrıca öğrencilerin basketbol, voleybol, hentbol, okçuluk ve diğer sporları yapabileceği çok amaçlı açık spor alanları da kampüs içerisinde yer alıyor. Spor salonunun yanı sıra yurt ve konukevlerinde de Fitness, Kardio ve Pilates Salonları mevcut.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
İstanbul Avrupa Yakası Küçükçekmece Belediyesi sınırları içinde bulunan Halkalı Kampüsüne şehrin her yerinden ulaşım oldukça kolay. Metrobüs Sefaköy durağına yakın olan İZÜ Kampüse gelmek için toplu taşıma seçenekleri oldukça fazladır. İstanbul Anadolu yakasında bulunan Altunizade Kampüsüne ise metro, yürüme mesafesinde.

Sosyal Hayat

Üniversitenin kulüp olanakları neler?
Üniversitede aktif olarak çalışan 38 öğrenci kulübü ve 14 öğrenci topluluğu tarafından yıl içerisinde yaklaşık 600 program düzenleniyor. Yıl içerisinde çeşitli seminerler, spor turnuvaları, atölye çalışmaları, kulübün amacına uygun geziler gibi pek çok aktivite tertip ediliyor. Kulüpler ve Platformlar sene sonunda gerçekleşen öğrenci festivallerinde de yoğun olarak çalışıyorlar.

Birden fazla kulüpte aktif olarak rol almak mümkün mü?
Öğrencilerin birden fazla kulüpte aktif olması mümkün. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.