Blog

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Eğitim İmkanları

Üniversitenin eğitim dili ne?
Üniversitenin eğitim dili Türkçe ancak çeşitli bölümler İngilizce eğitim de veriyor.

Hazırlık imkanı var mı? Hazırlığı geçmek için ne yapmak gerekiyor?
İsteyen öğrenciler gönüllü olarak hazırlık okuyabilirler. Bölümünüz İngilizce ise dil sınavına girip hazırlıktan muaf olabilirsiniz.

Çap/yandal imkanları mevcut mu? Şartları neler?
Evet, çap ve yandal imkanı mevcut. Not ortalamanızın belirli bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

Seçmeli ders olanakları neler? Farklı alanlardan seçmeli dersler alınabiliyor mu?
Her bölüm hocalarının uzmanlık alanına göre çeşitli seçmeli dersler açmaktadır. Aynı bölümünüzle aynı fakültede olduğunuz bölümlerin seçmeli derslerinden seçebilirsiniz. Eğer farklı bir fakülteden ders almak isterseniz dersin hocasıyla ve danışman hocanızla durumla ilgili konuşmanız gerekmektedir.

Erasmus/exchange imkanları var mı?
Evet, okulun pek çok bölümünde Erasmus/exchange imkanları var. Yeni açılan bölümlerde ise anlaşmalar sürüyor.

Okulun burs imkanları neler?
İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde okuyan ve ihtiyacı olan öğrencilere her yıl Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yemek bursu verilmektedir.

Kampüs İmkanları

Üniversitenin yurt olanakları neler? Yurtlarda kimler kalabilir?
Üniversitemize İl dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen yurtların yanı sıra çok sayıda özel yurt ve pansiyonlarda hizmet verilmektedir. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yeni kurulacak kampüs alanımızda büyük bir yurt binası yapılması planlanmaktadır.

Üniversitenin yemekhane, kantin, kafeterya vb. hizmetleri neler?

Yemeklerimiz kendi mutfağımızda hazırlanmaktadır. Üniversitemizde Öğrenci ve Personelimizin beslenme ihtiyaçları; Rektörlük Yerleşkesinde bulunan üretim mutfağımızda hazırlanmaktadır. Hazırlanan yemekler Üniversitemize bağlı bulunan Güney Yerleşkesi Kampüsü, Kuzey Yerleşkesi Kampüsü ve Rektörlük Yerleşkesi Kampüsü yemekhanelerinde yaklaşık bin öğrenci ve personelimize sıcak olarak sunulmaktadır.

Üretim mutfağından yerleşkelerimiz yemekhanelerine getirilen yemekler servise hazırlanarak servis saatinde dağıtılmaktadır. Yemek servis bölümlerinde kullanılan fırınlar yemeklerin sıcak ve taze kalmasını sağlamaktadır. Servis saatleri yerleşkelerimizdeki bölümlerin öğle tatili göz önüne alınarak Daire Başkanlığımızca belirlenmektedir.

Üniversitenin her kampüsünde çeşitli kantin ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Üniversitenin kaç farklı kampüsü var? Kampüs çevresindeki imkanlar neler?
Üniversitenin Göztepe’de Kuzey ve Güney olmak üzere 2, Kartal-Cevizli ve Tuzla Orhanlı’da da 1’der kampüsü bulunmaktadır. Kampüsler ulaşım açısından oldukça merkezi bir konumdadır. Göztepe kampüsü Kadıköy, Üsküdar gibi çeşitli merkezi alanlara ve alışveriş merkezlerine yakın konumdadır.

Kampüs(ler) içinde kütüphane/spor tesisleri/mescit mevcut mu?
Üniversitenin Kuzey kampüsünde bir adet basketbol ve voleybol sahası bulunmaktadır. Güney kampüste ise bir adet futbol, iki adet tenis ve iki adet basketbol sahası bulunmaktadır. Üniversitenin Orhanlı ve Göztepe kampüslerinde kütüphaneleri bulunmaktadır. Buna ek olarak Göztepe’de yeni kütüphane binası inşaat halindedir. Üniversitenin kampüslerinde mescit bulunmaktadır.

Kampüs ulaşım olanakları neler?
Üniversitenin Göztepe kampüsüne otobüs, metro ve metrobüs vasıtaları ile ulaşabilirsiniz. Kartal-Cevizli kampüsüne otobüs, minibüs ve Marmaray ile ulaşabilirsiniz. Tuzla-Orhanlı kampüsüne ise metro ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sosyal Hayat

Üniversitenin kulüp olanakları neler?
Öğrenciler tarafından kurulan pek çok kulüp mevcuttur. Bu kulüpler çeşitli aktiviteler düzenlemektedir.

Birden fazla kulüpte aktif olarak rol almak mümkün mü?
Evet, birden fazla kulüpte yer alabilirsiniz.