Blog

EGE ÜNİVERSİTESİ

Eğitim Dili: Türkçe ancak dil barajı olan bölümler de mevcut yani Türkçe – İngilizce.

Hazırlık İmkanı: Hazırlık okuyabilirsiniz. Bazı bölümlerde hazırlık zorunlu bazılarında isteğe bağlıdır. 

Hazırlığı Geçmek İçin: Başta muafiyet sınavı oluyor bundan 70 ve üstü alırsan hazırlık okumana gerek kalmıyor. Eğer hazırlık okursan da ortalamanın 70’in üstünde olması lazım ki geçebil, 85 üstü olursa da final sınavına girmene gerek kalmıyor. Toplam 4 ya da 5 ders oluyor; okuma, yazma, not tutma, anlama üzerine kurulu dersler. Başta girilen sınava göre sınıflar gama ve delta olarak ikiye ayrılıyor delta sınıfı gamaya göre daha kolay.

Çap/Yandal İmkanları ve Şartları

Yandal imkanı var ancak öğrenciler yan dal programına  ana dal lisans programının en erken 3. En geç 6. Yarıyılının başında başvurabilir. Başvurduğu yarıyıla kadar ana dal diploma programında almakla yükümlü olduğu tüm derslerde başarılı olmalıdır. Genel not ortalaması 100 üzerinden en az 65 olmalıdır. Her fakültede yan dal programı yok olan fakülteler; Edebiyat, Fen, Mühendislik, İletişim, Ziraat ve Su Ürünleri Fakülteleri.

Seçmeli Ders Olanakları

Her sene belli bir kredi seçmeli ders imkanı var bu seçmeli dersler alan dersleri de olabiliyor ancak orta dönemlerde yani 4 yılı baz alırsak 2 ve 3 sınıfta başka bölümlerden de ders açılıyor mesela halk dansları- müzik ya da basketbol, futbol, voleybol, futsal, hentbol gibi alanlardan da dersler seçme imkanı var.

Erasmus/ Exchange İmkanları

Erasmusa örgün eğitimde kayıtlı tam zamanlı lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencileri başvurabilirler. Ancak lisans programında hazırlık sınıfı öğrencileri başvuramaz. Lisans öğrencilerinde ağırlık not ortalaması 4.00 üzerinden en az 2,20 olmalıdır. Lisansüstü öğrenciler de ise 2.5 olmalıdır. Disiplin cezası ya da alttan ders a-olması erasmus için engel değildir ancak disiplin cezasında öğrencilik haklarında kısıtlama söz konusu ise erasmus programına başvuramaz. Yabancı dildüzey tespit sınavı yapılır hem yazılı hem de sözlü olarak. Yazılı sınavdan lisans öğrencilerinin 100 üzerinden en az 60 alması lisansüstü öğrencilerin ise en az 70 alması gerekmektedir. Hangi ülkelere gidilebileceği fakültelerde farklılık göstermektedir.

Okulun Burs İmkanları

Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu burs imkanından başka, öğrencilere burs veren diğer vakıf, dernek ve şirketler duyurularını Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Şube Müdürlüğü’ne göndermektedir. Özellikle Eylül- Ekim- Kasım aylarında yoğunluk kazanır burs imkanları bu burs ilanlarını fakültelerin öğrenci işleri bürolarında ilan panolarında duyuru olarak bulabilir öğrenciler.

Üniversitenin Yurt Olanakları

Üniversite kampüsünde KYK kız öğrenci bulunmaktadır bunun dışında kampüs içinde özel Ege yurt vardır ayrıca öğrenci köyü de bulunmaktadır buraya başvuru için koşullar değişiklik göstermekle birlikte gidildiğinde bilgi verilmektedir. Ayrıca kampüs çevresinde yakın bir çok özel yurt ve apart bulunmaktadır. 

Yurtlarda Kimler Kalabilir

KYK yurdunda kalacak olanlar başvuru yaptıktan sonra sonuçları internet sitesinde görebilirler. Özel Ege yurt için gidip başvurulması yeterlidir. Öğrenci köyü içinse başvuru koşulları değişiklik göstermektedir bölümler içinde bilgi gidip birebir alınabilir.

Üniversitenin Yemekhane, Kantin, Kafeterya İmkanları

Hemen hemen her fakültenin kendine ait kantin kafetaryası bulunmaktadır. Bunun dışında 3 tane yemekhanesi vardır fakülte içinde farklı yerlere dağılmış olarak bulunan bu yemekhanelerden yemek seçmek için bir hafta öncesinden randevu oluşturulması gerekmektedir, yemek fiyatları her sene belli bir fiyat artış göstermekle birlikte genelde öğrenci bütçesi için uygundur 3 öğün yemek seçme imkanı vardır.

Üniversitenin Kaç Farklı Kampüsü Var?

1 tane ana kampüs bulunmaktadır hemen hemen her bölüm bu kampüsün içinde yer almaktadır bunun dışında bir iki yerde de ayrıca fakültesi bulunmaktadır. 

Kampüs Çevresindeki İmkanlar

Kampüs çevresinde alışveriş, sinema, oyun, yemek, kütüphane kafeler gibi pek çok aktivite bulunmaktadır. 

Kampüs(ler) İçerisinde Kütüphane, Spor Tesisleri, Mescit Mevcut Mu?

Kampüs içinde kütüphane, spor tesisi, spor sahaları, spor salonları bulunmakta Mescit ve yeni Camiisi bulunmaktadır.

Kampüs Ulaşım Olanakları Neler?

Kampüs içinde Ring araçları bulunmakta belli saatlerde belli noktalardan hareket etmektedir bu Ring araçlarını kullanmak üzretsizdir ayrıca KYK kız öğrenci yurduna yakın Ege Metro bulunmaktadır. Bunlar dışında ESHOT aracı vardır KYK kız öğrenci yurduna yakındır. Metro ve ESHOT aracına İzmirim Kart ile öğrenci ücreti taifesine uygun olarak binilmektedir.

Üniversitenin Kulüp Olanakları Neler?

Hemen hemen ilgi çeken her alanda külüp bulunmakta kulüpler kendilerini tanıtmak için her ders dönemi belli bir alanda kurulur ve tanıtım afişleri, yazıları hazırlayarak ayrıca birebir tanıtarak sizlere kulüplerini anlatırlar. Spor, Sanat, Kişisel gelişim, Edebiyat, Sosyal dayanışma ve daha pek çok alanda kulüpler bulunmaktadır. Gidip başvuru yaparak kayıt yaptırılabilir.

Birden Fazla Kulüpte Aktif Olarak Rol Alınabilir Mi?

Birden fazla kulüpte saatlerine uygun olarak aktif bir şekilde rol almak mümkündür. Programınız uyduğu müddetçe istediğiniz kadar kulüpte istediğiniz kadar aktif olabilirsiniz.